Roketu, rukolu, roket, jak kdo říká. Považuje se spíš za zeleninu či bylinku, ale ochotně kvete drobnými žlutými kvítky - takže i květina. Miluju její zemitou chuť se štiplavými podtóny, která připomíná ředkvičku, při troše fantazie slaninu :). Míchám ji do salátů, těstovin..., když projdu kolem záhonku, ráda si lístek utrhnu a sním jen tak.
Dnes byla roketa přísadou k červené řepě.
Uvařená, oloupaná a vychlazená červená řepa se nakrájí na kostičky a zalije zálivkou z balzamikového octa, olivového oleje a sojovky (jedině Heinz :) ). Je to má oblíbená zálivka, dá se použít snad na všechnu zeleninu, syrovou i vařenou. Ingredience olej:sojovka:ocet jsou přibližně v poměru 2:1:1, intenzivně je vymíchejte, vznikne z nich mírně hustá omáčka.
Na řepu se zálivkou patří už jen trocha čerstvě namletého pepře a - roketa.
Dobrou chuť a hezký večer!
Marianko!
OdpovědětVymazatZdravím tě!!
Tahle květina je moc dobrá!!!
Vyzkouším Tvou zálivku se sojovkou!!
krásný večer :o)
Jarka
Marianko, už se mi sbíhají sliny. Jů to musí být dobrotka. Pracná, ale určitě ta chuť vše vyváží. Rukolu mám taky moc ráda. Ale u nás ji moc nechtějí. Manžel vůbec - není králík prý :)) Jako bych asi nevěděla, vždyť králíka bych si přeci nevzala. Se ví :))) Jana
OdpovědětVymazatMari,
OdpovědětVymazatdala bych si říct! Rukolu mám moc ráda, i když často na ni v obchodě nenarazím. Nebo je to možná tím, že ji vedou pod názvem "roketa", který slyším prvně ;-).
Tak si jdu dát nezdravou slaninu a budu si představovat, že jím bio rukolu. :-)
Pa pa. Vivi
Ona je ta roketa takový nezmar - jedna silná sazenice vydrží třeba pět let, ale když zmizí, hned se někde po zahradě objeví semenáčky. Takže musím správně hledat :). Letos jsem nenašla, tak jsem ji vysela, a hle - včera jsem objevila jednu pěknou vysemeněnou na kompostě :).
OdpovědětVymazatMARIANKO, DĚKUJI ZA POČTENÍČKO A RECEPTÍK.
OdpovědětVymazatMĚJ PŘÍJEMNÝ DEN.
BOHDA